top of page
Open Site Navigation
  • Facebook
  • Instagram
  • Youtube
  • LinkedIn
  • Whatsapp

KALP VE DAMAR HASTALIKLARI TÜM DÜNYADA EN SIK ÖLÜM NEDENİDİR!


Kalp ve damar hastalıklarına bağlı gerçekleşen ölümlerin sayısı özellikle pandemi dönemi ardından dikkat çekici şekilde tüm dünyada artış gösterdi. Uzmanlar, 2030 yılında kalp ve damar hastalığından ölenlerin sayısının 23 milyona ulaşacağını tahmin ediyor. Yücelen Muğla Hastanesi Kalp ve Damar Cerahisi Uzmanı Op.Dr. Merih Yılmaz”Kalp ve Damar Hastalıkları tüm dünyada en sık görülen ölüm nedenidir” diyerek konuyla ilgili açıklamada bulundu.

Ateroskleroz yani damar sertliği, atardamar çeperinde kireçlenme olarak da ifade edilebilir. Damarın dokusunda kireçlenme oluştuğunda damar boşluğunda daralmaya neden olur. Bu durum ilgili organa kan akışını azaltır ve hastada bir takım sorunlar kendisini belli etmeye başlar. Bu sorunlar etkilenen damara göre şekillenir. Örneğin; kalbini besleyen damarlarda sorunu olan hastalar efor sırasında göğsünde huzursuzluk, ağrı, yorgunluk ve nefes darlığından yakınırlar. Hastalar bu şikayetler nedeniyle durup dinlenmek ihtiyacı hissederler. Aslında bu sorunlar, gelmekte olan felaketin ön habercileridir. Kalbi besleyen damarların tamamen tıkanmasına bağlı kalp krizi ve hatta ani ölüm görülebilir. Önemli olan, hastanın felaketten önceki uyarıcı bulguları hafife almaması ve bir an önce doktora başvurmasıdır.Kalbinizin sesine kulak verin

Şikayetlerinizi görmezden gelmeyin.Ailenizde erken yaşta sebebi bilinmeyen ani ölüm olmuşsa, kan bağı olan yakınlarınızda koroner arter hastalığı varsa, şeker hastalığı için insülin kullanıyorsanız, kolesterol yüksekliğiniz varsa, sigara kullanıyorsanız, yüksek tansiyonunuz varsa, koroner arter hastalığı açısından siz de risk altında olabilirsiniz. En kısa sürede doktorunuza başvurun. Yarın çok geç olabilir.


“48 Yaşında İkinci Kez Dünyaya Geldim”


Mehmet Gürbüz, Muğla Yücelen Hastanesine gelmeden 10 gün önce safra kesesinde oluşan ağrıdan dolayı yaşadığı ilçe Milas’ta bir hastanede tedavi görüyordu. Taburcu olduktan sonra yeniden aynı rahatsızlıkları hissedince bir kez daha aynı hastaneye gitti. Bu kez şikayetlerine ter boşalması ve göğüs kafesinde şiddetli ağrı eklenince durum kalp krizi belirtileri olarak nitelendirildi ve Kardiyoloji bölümünde tetkikler sonucu 112 Acil tarafından Yücelen Hastanelerine sevki yapıldı.


Yaşadığı zorlu süreci Mehmet Gürbüz şöyle aktardı :”Yücelen Hastanelerinde Kardiyoloji Uzmanı Op. Dr. Bülent Polat tarafından yapılan tetkikler sonrası karar verilen anjiyoda 3 damarda birden tıkanma tespit edildi. Hal böyle olunca Kalp ve Damar Cerahisi Uzmanı Op.Dr. Merih Yılmaz’a yönlendirildim. Merih Hoca “koroner arter bypass yapacağız” dedi. Hocamıza ve ekibine güvendik. Ameliyatım başarılı geçti. Üç gün boyunca hastanede yattım.Kalp krizi değildi yaşadığım ancak öncesinde gelen artçı uyarıcılarmış yaşadığım sıkıntılar. 4-5 gün içerisinde de hayatıma mal olacak bir kalp krizi geçirme riskim yüksekmiş.


Ailede de başta babam olmak üzere aynı rahatsızlığı yaşamış hatta bu rahatsızlık dolayısıyla vefat etmiş akrabalarım var. Fakat çok şükür Muğla’da mahir doktorlarımız ve sağlık teknolojisi yüksek, donanımlı hastanemiz mevcut. Sonrasında tertemiz odada ailem yanımda kalarak tedavimi tamamladım. Bugün ameliyatın üstünden yaklaşık bir hafta geçti ve kendimi oldukça dinç hissediyorum. Ayrıca şikayetlerim de oldukça azaldı. Yücelen Muğla Hastanesinde Bülent Hocam ve Merih Hocam sayesinde 48 yaşında hayata ikinci kez geldim. Benim gibi şikayetleri olan hastalara gönül rahatlığıyla başka şehirlerde çare aramadan buraya gelin ve sağlığınıza kavuşun diyebilirim.” ifadelerini kullandı.3 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page