top of page
Open Site Navigation
  • Facebook
  • Instagram
  • Youtube
  • LinkedIn
  • Whatsapp

Dizlerde Ağrının Son Durağı: Diz Protezi Ameliyatı

Dizlerde ağrı ve hareket kısıtlılığı ,yürüme güçlüğü,geceleri ağrı nedeniyle huzurla uyuyamama, gündelik yaşam konforunun bozulması günümüzde özellikle 50 yaş ve sonrası için sık görülen rahatsızlıklar arasında yerini alıyor. Peki bunun çözümü olarak gösterilen diz protez ameliyatları hakkında neleri doğru, neleri yanlış biliyoruz. Yücelen Muğla Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op.Dr. Mehmet Ali Salın, diz protez ameliyatları hakkında bilgi verdi.


İnsan vücudunun tüm yükünü taşıyan, omurga ve bacaklarda ; yıpranmalar ve aşınmalar sonucu en sık dizlerde ağrılar meydana gelmektedir. Özellikle 50 yaş sonrası karşılaştığımız ve halk arasında kireçlenme olarak anılan, artroz veya dejeneratif osteoartrit için öncelikle egzersiz, fizik tedavi, medikal tedavi öneriyoruz. “En iyi diz, kendi dizimiz” prensibi ile mümkün olduğunca konservatif tedavileri öneriyoruz. Ancak medikal tedavi ile hasta memnuniyeti sağlanamayacak, tıbbi tedavilerle cevap alınamayacak hale gelen ilerlemiş olgularda ameliyat öneriyoruz. Operasyonun en uygun tedavi olduğu tespit edilmiş hastalarımızın, aceleye getirilmeden en uygun zamanda ameliyat edilmesi gerektiğini düşünüyoruz.
Çünkü geciktikçe hastanın yaşı ilerleyecek, giderek operasyon riskleri artacaktır. Kemik yapıda aşınması arttıkça operasyon zorluğu ve operasyon sonrası rehabilitasyon süresi uzayacak, normal gündelik yaşama kavuşması gecikecektir. Dizlerdeki aşınma, deformi te ve ağrılar giderek artacak, ilaçlara tolerans gelişmesi nedeniyle günlük gerekli ilaç dozu giderek artacak, bu ilaçlara bağlı karaciğer ve böbrek yan etkileri ortaya çıkacaktır. Bu nedenle; sonuna kadar ertelemeyi önermeyiz. Gerektiği gibi yürüyebilmenin kıymetini, en iyi yürüyemeyenler biliyor, operasyon zamanlamasını, kendimizi hastamızın yerine koyarak yapmalıyız. Düşkün olmadan, dinamik ve sağlıklıyken yürümek önemlidir.
Diz Protezi Ameliyatı Nasıl Yapılır?


Total diz protezi operasyonunda amaç, bozulmuş eklem yüzeylerini değiştirerek, aksı düzgün, açılması tam, bükülmesi yeterli, düzgün, ağrısız, kendi orijinal dizi gibi diz eklemi sağlamaktır. Diz protezi önerilen ve kabul eden hastalarımız gerekli ameliyat öncesi incelemeler, anestezi ve kardiyolojik muayenelerden geçiriliyor. Protez ameliyatlarımızı enfeksiyon riskini en aza indirgemek için laminer akımlı ameliyat salonunda yapmaktayız. Anestezi tipi olarak mümkün olduğunca spinal, epidural anesteziyi tercih etmekteyiz. Ameliyat öncesi hazırlıklardan sonra standart kesi ile girip bozulmuş eklem yüzeylerinin kesilerini yapıp, protez komponentlerini yerleştiriyoruz. Protezler vücudun bir organı gibi olacağı için mümkün olduğunca en kaliteli, orijinal olanı tercih edilmelidir. Diz protezlerinin en başarılısı, primer yapılanıdır.

Diz protezi operasyonu en uygun zamanda, en iyi şartlarda, en iyi malzeme kullanılarak yapılmalıdır. Operasyondan en iyi sonucu ve hasta memnuniyetini sağlamak için; cerrahi başarı, malzemenin kalitesi, hastanın ameliyat sonrası rehabilitasyona uyumunun birlikte olması çok önemlidir.


Diz Ameliyatı Sonrasında Hastaları Neler Bekliyor?


Operasyonun ilk günü hastalarımızın en ağrılı günüdür, onu da elimizden geldiğince minimize etmeye çalışıyoruz. İkinci gün ağrı düzeyleri yüzde 70-80 azalır. İkinci gün itibariyle yavaş yavaş egzersizlere ve yürüteç yardımıyla ayağını tam basarak küçük adımlarla yürümeye başlıyoruz. Hastanın yıpranma ve aşınmalardan dolayı yaşadığı ağrılar bu süreçte yerini daha çok ameliyat yaralarından oluşan ağrılara bırakıyor. Onlar da bir haftada kendini önemli ölçüde toparlıyor. Hastanın yaşı, fiziki durumu ve0 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page