top of page
Open Site Navigation
  • Facebook
  • Instagram
  • Youtube
  • LinkedIn
  • Whatsapp

AYNI GÜNDE ÜÇ TAŞ AMELİYATI ARKA ARKAYA YAPILDI


Muğla Yücelen Hastanesi'nde bir günde üç böbrek taşı ameliyatı arka arkaya yapıldı.Üroloji Uzmanı Dr. Serhat Özgün'ün seri şekilde yaptığı böbrek taşı ameliyatıyla hastalar şifa buldu.


RIRS tekniğinin kullanıldığı bu üç ameliyat hakkında bilgi veren Dr. Özgün; “ 68 yaşındaki Ali Demir Bodrum'da, 63 yaşındaki Ergun Firruz Bey Fethiye'de , 73 yaşındaki Yaşar Yollu ise Muğla'da yaşıyor. Yaşar Bey ve Ali Demir'e daha önce ESWL ( dışarıdan şok dalgası ile taş kırma ) yöntemi uygulanmış ancak bir süre sonra böbreklerde yeniden taş oluşmuş. RIRS tekniği; genel anestezi altında, yaklaşık 3mm çapında, ışık kaynağına sahip, fiberoptik sistemle görüntü sağlayan ince bir enstrümanla (fleksibl renoskop) üretradan (idrar kanalı) ve mesaneden (idrar kesesi) geçirilir.


Böbrekler ve mesane arasındaki bağlantıyı sağlayan yola (üreter) giriş sağlanır ve üreter geçilerek, böbrek içinde yerleşmiş olan taşı kırmak için böbreğe ulaşılır. Böbrek taşı renoskopun içinden geçebilen, lazer güç kaynağı kullanılarak kırılır. Kırma işleminden sonra büyük taş parçaları dışarı alınır, toz haline gelmiş kırıntılar böbrekten dökülür.


Bu esnada herhangi bir kitle ya da şüpheli oluşuma rastlanılırsa biyopsi alınabilir ve endoskopik kazıma (rezeksiyon) ile aynı seansta tedavi yapılabilir.Günümüzde çoğu küçük ve orta büyüklükteki böbrek taşı, açık cerrahiye ya da perkütan nefrolitotomiye (PCNL) gereksinim duyulmadan, Retrograd İntrarenal cerrahi (RIRS) ile başarılı bir şekilde tedavi edilmektedir. Bu sayede böbreğe karın duvarından delik açmaksızın ulaşılabilmekte, idrar kanalından girerek kıvrılabilen renoskop ve lazer ile taşlar tümüyle kırılıp temizlenebilmektedir.


Bu da hastaların daha kısa sürede taburcu olmalarını ve günlük hayatlarına çok kısa bir sürede dönmelerini sağlamaktadır ancak Ali Bey'in biyolojik yapısı gereği vücut belli aralıklarla taş üretiyor, onun tedavisine devam edeceğiz. Muğla'nın coğrafi yapısı gereği sanırım bu bölgede taş hastalıklarından müzdarip bir çok hasta var. Bu ameliyatlardan korkmayın, oldukça basit bir şekilde, bir gün hastanede kalarak böbrek taşı sorununa %95 süresi veda ediyoruz ” açıklamasında bulundu.


0 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page