top of page

Sedef

Sedef hastalığı nedir?


Dizlerde, dirseklerde, gövdede ve kafa derisinde kaşıntılı, pullu bir döküntü ile kendini gösteren bir deri hastalığıdır. Bu hastalık bağışıklık sistemi bozuklukları ile karakterize olarak vücutta beyaz kabuklu lezyonlara neden olan bir hastalıktır. Buradaki iltihaplanma vücudun farklı bölgelerini de etkilemektedir. Hastalıkta döküntüler belli dönemlerde alevlenir belli dönemler de ise azalabilir.


Sedef hastalığında risk faktörleri nelerdir?


Bağışıklık sistemi insan vücudunda hastalık ve enfeksiyona karşı bir savunma mekanizmasıdır. Sedef hastalığı olan bireylerde bağışıklık sistemi yanlışlıkla sağlıklı cilt hücrelerine saldırır. Kronik bir hastalık olarak bulaşıcılığı bulunmamaktadır. Bağışık sistemindeki bozuklukla birlikte genetik faktörler de sedef hastalığı için birer risk faktörüdür. 


Sedef hastalığında döküntüler nasıldır?


Beyaz lekeler, pembe veya kırmızı pullar şeklinde ciltte fark edilir. Kimi zaman kahverengi ve mor renkte döküntüler olarak belirebilir. Bu döküntüler çoğu zaman kaşıntılıdır. Vücudun her bölümünde görülmekle birlikte, dirseklerde, dizlerde, kafa derisinde ve sırt bölgesi alt kısmında daha sık görülür.


Sedef hastalığının türleri nelerdir?


Pullarla kaplı kuru, kaşıntılı, kabarık cilt lekelerinde plak sedef hastalığı, tırnakları ve ayak tırnaklarını etkileyerek çukurlaşmaya, anormal tırnak büyümesine ve renk bozulmasına tırnak sedef hastalığı, boğaz ağrısı gibi bakteriyel bir enfeksiyon ile tetiklenerek başlayan ve gövde kol bölgesinde kırmızı pul döküntülere neden olan guttat sedef hastalığı, kasık, kalça ve göğüslerde görülen kırmızı renkli ve kaşıntılı cilt lekelenmelerinin olduğu interfriginöz sedef hastalığı, irin dolu kabarcıklarla oluşan püstüler sedef hastalığı, yoğun kaşıntı ve yanma ile seyreden kısa süreli ve akut eritrodermik sedef hastalığı olarak tanımlanmaktadır. 


Sedef hastalığında yaşanan problemler nelerdir?


Sedef hastalığı olan bireylerde psoriatik artrit gelişebilir. 


Sedef hastalığının belirtileri nelerdir?


Küçük ölçeklenme noktaları (genelde çocuklarda görülür), kırmızı, pembe, gümüş rengi döküntüler, zaman zaman kanayabilen kuru ve çatlamış bir deri, kaşıntı, yanma veya ağrı, döküntülerin döngüsel olarak ortaya çıkması, alevlenmesi ve azalması gibi belirtileri bulunmaktadır.


Sedef hastalığının tedavisi nasıldır?


D vitamini analogları, topikal kortikosteroidler gibi topikal (kremler ve merhemler), fototerapi, a vitamini, ve biyolojik ajanlar ile tedavi süreci yürütülmektedir.

BİLGİ ve RANDEVU İÇİN NUMARANIZI BIRAKABİLİR veya UZMANLARIMIZA SORU SORABİLİRSİNİZ

Dosya Yükle

BİLGİ ve RANDEVU İÇİN NUMARANIZI BIRAKABİLİR  UZMANLARIMIZA SORU SORABİLİRSİNİZ

Dosya Yükle
bottom of page
WhatsApp Entegrasyonu