top of page
Open Site Navigation
  • Facebook
  • Instagram
  • Youtube
  • LinkedIn
  • Whatsapp

NEUROFEEDBACK

NEUROFEEDBACK
Beynimizde bütün işlemlerimizi yapan bir elektrik akımı vardır. Beynimizdeki elektrik akımı bütün vücudun düzenli çalışmasını sağladığı gibi, bazı genetik veya çevresel faktörlerden, travmalardan olumsuz etkilenip düzensiz çalışmasına sebep olabiliyor.

Bazen kişisel farklılıklardan veya çevresel faktörlerden dolayı yanlış yerde istenmeyen elektrik akımı normalden çok daha fazla olabiliyor.

Beyin dalgaları düzenli şekilde çalışmadığında, anksiyete, duygu durum bozuklukları, takıntılar, panik atak vb. gibi psikolojik; öğrenme güçlükleri, dikkat eksikliği, hiperaktivite, uyku bozukluğu , iştah farkındalığında eksiklik,kısa süreli hafıza problemi, unutkanlık vs. gibi mental; bölgesel görme bozukluğu, his kaybı, gerilim tipi baş ağrısı, uyku apnesi, hipertansiyon vb. rahatsızlıklara neden olabilir.

Biofeedback, nöroterapi veya bilişsel güçlendirme olarak adlandırılan Neurofeedback tedavisinde kişi  beyin dalgaları bozulduğu anda görsel, işitsel,dokunsal geri bildirimler almaktadır.

Neurofeedback, aslında bir vücut eğitimidir. Bu yöntemle ücudun beyin ile koordineli yani uyumlu çalışmasını sağlanır. Bu kalıcı öğrenme sistemi, haftada birkaç kere sensörler yardımıyla uyguladığında, beyin yeniden öğrenmiş olur.

Bir takım sensörler var ve bu sensörler insan vücuduna bağlandığı zaman, bilgisayar ekranına kendisiyle ilgili anında fizyolojik bilgi geçmeye başlıyor. En az yarım saat kendi parametlerini görüp normale getirmeyi öğrenmeye başlıyor. 10-20 defa, bu çalışmayı yapılırsa ki bu kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir. Bazen 30, bazen da 40 defada öğrenilebiliyor. Vücut bunu öğrendiği zaman, otomatik pilotta kendiliğinden kullanmaya başlıyor.

Neurofeedback tedavisiyle, uyuşturucu,alkol ve sigara bağımlılarına ilaç kullanmadan veya kullanılan kullanılan ilaçlara ek tedavi olarak uygulanabiliyor.

Beta ve alpha dalgalarını değiştirme yöntemi uygulanan bu çalışmalarda bir sene içinde tekrar madde bağımlılığına dönme oranının daha düşük olduğu görülmüştür.

Otizm, down sendromu gibi zihinsel engelli çocukların rehabilitasyon tedavisine ek olarak özellikle hastalığın başlangıç seviyesinde neurofeedback ile desteklemek yüzde yüz tedavi olarak etki etmese de bu tür rahatsızlıkların ilerlemesini önlemektedir.

bottom of page