top of page

Yazıyı Oku

ACİL SERVİS HİZMETLERİ

Temel acil sağlık hizmeti, nöbetçi acil doktoru, acil tıbbi sorunları mevcut olan hastalara hızlı bir şekilde sağlık hizmeti vermek için gerekli personel ve donanıma sahip olarak hastanede özel olarak belirlenmiş bir alanında tıbbi bakımın yerine getirilmesini ifade etmektedir.
Hastanemizde profesyonel bir sağlık ekibi ile 7/24 acil servis hizmetleri verilmektedir. Acil durumların ortaya çıkması durumunda hastanın durumuna istinaden alanında uzman doktorlarımız ve sağlık ekibimiz tarafından gerekli müdahaleler yapılmaktadır.

Hastanemiz acil servis bölümünde, acil durumlarda hastalara yaşam desteği için gerekli olan tüm ekipman ve malzemeler hazır bulunmaktadır. Bir kardiyoloji merkezi olarak hastanemizde 7/24 anjiyo vb. operasyonlar yapılmaktadır. Acil tanı ve tetkikler doğrultusunda 7/24 manyetik rezonans (MR), bilgisayarlı tomografi (BT) ve ultrasonografi(US)  hizmetleri verilmektedir.
Hastanın tedaviye erişimini iyileştirmek ve bakım kalitesini artırmak için acil serviste geçirdiği süreyi azaltmak önceliklidir. Hastanemizde, bu süreyi kısaltmak için uluslararası sağlık standartlarına uygun olarak hazırlanmış kategorizasyon mevcuttur. Hastalığın seyrine ve hastanın durumuna göre bekleme süreleri, aciliyet durumları tek tek belirlenmiştir. Aynı zamanda hem destek sağlık ekibi hem de alanında uzman hekimler tarafından yapılan fiziki muayenelere göre de kategorizasyona bağlı olarak bekleme süreleri, acil müdahaleler organize edilmektedir.

Kırmızı Alan: Kırmızı alana alınan hastalar hayati tehlike taşımaktadır. Bu alanda travmalar, ağır alerjik reaksiyonlar, yüksek ateş, kalp krizi riski, kanamalı durumlar, şiddetli baş ağrısı, bilinci kapalı olanlar vb. olan tüm acil müdahale gerektiren hastalıklar kırmızı alana girmektedir.

Sarı Alan: Orta şiddetli travmalar, kazalar, vajinal kanamalar gibi kalıcı hasar oluşturma riski bulunan hastalıklar sarı alana alınmaktadır.

Yeşil Alan: Hafif şiddetli olan, beklemesi durumunda kalıcı hasar ya da hasar oluşturmayacak hastalıklar yeşil alana alınmaktadır.

Hastanemizde mevcut olan acil servis triyaj planı ilk iki kademe kırmızı, 3. Ve 4. kademeler sarı, 5. kademe yeşil alan olarak kategorize edilmiştir.
Kademe Resüsitasyon: Kardiyopulmoner arrest, majör travma, şok tabloları, kapalı bilinç, nöbet gibi durumlarda acil serviste kırmızı alan resüsitasyon olarak karşılanmakta ve anında müdahale edilmektedir.

Kademe Çok Acil: Kafa travması, ağır travma, bilinç seviyesinde değişim, göze kimyasal madde teması,   ağır alerjik reaksiyon, göğüs ağrısı, karın ağrısı, sırt ağrısı, siyah dışkılama,  majör nörolojik defisit gibi durumlarda hemen müdahale edilmektedir.  Ortak veya ağır ciddiyette solunum sıkıntısı, vajinal kanama, kusma ve/veya ishal (dehidrasyon), ağır enfeksiyon belirtileri , ateş, aşırı ajitasyon (psikotik), hipoglisemi, baş ağrısı, şiddetli KVA, sırt veya gözde şiddetli ağrı ve cinsel saldırı gibi durumlarda en fazla 5 dakika bekleme süresi bulunmaktadır.

Kademe Acil: Kafa travması (bilinç açık), orta şiddetinde travma, kusma ve/veya ishal (dehidrasyon şüpheli), diyaliz gereksinimi, enfeksiyon belirtileri, hafif, orta şiddetli solunum sıkıntısı gibi durumlarda en fazla 3 dakika bekleme süresi bulunmaktadır. Göğüs ağrısı, siyah dışkılama,  vajinal kanama, nöbet (geçirilmiş), süsid eğilimi, minör zedelenmeler sonucu şiddetli ağrı, orta şiddette baş, KVA ve sırt ağrısı gibi durumlarda en fazla 10 dakika bekleme süresi bulunmaktadır.

Kademe Bekleyebilir: Kafa travması (uyanık, kusma yok), minör travma, karın ağrısı, kulak ağrısı, göğüs ağrısı (minör travma var, solunum rahat),kusma ve/veya ishalgibi durumlarda en fazla 5 dakika bekleme süresi bulunmaktadır. Süisit düşüncesi, depresif, minör alerjik reaksiyon, korneada yabancı cisim, kronik sırt ağrısı, üst solunum yolu enfeksiyonuna bağlı şikâyetler, hafif baş ağrıları (ani olmayan, migren tanısı yok) gibi durumlarda en fazla 15 dakika bekleme süresi bulunmaktadır.

Kademe Acil Değil: Minör travma akut olmayabilir, boğaz ağrısı (solunum sorunu yok), ishal (dehidrasyon ve bilinç durumu bozuklukları yok) gibi durumlarda en fazla 10 dakika bekleme süresi bulunmaktadır. Kusma (dehidrasyon ve bilinç durumu bozuklukları yok), kronik karın ağrısı yok, psikiyatrik şikâyetler gibi durumlarda en fazla 20 dakika bekleme süresi bulunmaktadır.

ACİL SERVİS

FİYAT BİLGİSİ ve RANDEVU İÇİN NUMARANIZI BIRAKABİLİR  UZMANLARIMIZA SORU SORABİLİRSİNİZ

Dosya Yükle
bottom of page