top of page

Manyetik Rezonans Görüntüleme MR

Manyetik rezonans mr görüntüleme  yaygın olarak kullanılmakta olan bir görüntüleme yöntemidir. Mr görüntüleme x-ışını gibi zararlı olabilecek araçlar kullanmayan bir tanı tekniğidir.

Hasta mıknatıs içeren bir silindirin içinde yatarken, vücuttaki hidrojen atomlarının enerji salımına yol açan radyo dalgaları gönderilir. Mıknatıs etkisi ile hareket eden binlerce atoma ait bilgi bir bilgisayara gönderilir ve incelenen alanın değişik eksenlerde kesitsel olarak görüntüsü elde edilir. Radyologlar bu görüntüleri yorumlar. İnceleme sırasında hareketsiz durmak net bir görüntü oluşması açısından önem arz etmektedir. Çocuklarda ve bazı özel hastalarda hareketsiz durmanın sağlanabilmesi için genel anestezi uygulanabilir. Bazı bölgelerin çekiminde daha ayrıntılı görüntü için kontrast madde adı verilen bir sıvının damar yoluna verilmesi gerekebilir.

MR ile Vücudun Hangi Bölümleri Görüntülenebilir?

MR ile vücuttaki bütün organları incelemek mümkün olmakla beraber özellikle beyin, omurilik, sinirler, eklemler, meme, kalp ve damarlar, karın içi organlar için bu görüntüleme yöntemi kullanılabilir. Özellikle yumuşak doku görüntülemelerinde başarılı sonuçlar vermektedir.

MR ile Hangi Vücut Bölümleri Görüntülenebilir?

Karın Akciğer Göz Ayak-Ayak Bileği-Diz Beyin Boyun El-El Bileği-Dirsek Kalça Yüz Kemikleri Omurga Sinüsler Temporal bölge.

MR Hangi Hastalıkların Teşhisinde Tanı Yöntemi Olarak Kullanılabilir?

Bel fıtığı Boyun fıtığı Kanal daralması Bel kayması hastalığı Omurga  tümörleri Omurga-omurilik rahatsızlıkları Skolyoz Beyin tümörleri Serebrovasküler hastalıklar Multiple skleroz (MS) Parkinson Hidrosefali 
MR Çekilmesine Uygun Olmayan Durumlar Nelerdir? Kalp pili (pace-maker) Kohlear implant veya MR uyumsuz tüp bulunması Elektronik ilaç pompası bulunanlar, MR uyumlu olmayan kalp kapağı bulunanlar, Metalik ortopedik protezlerin çok büyük bir kısmı MR uyumludur.  Ameliyattan uzun bir süre geçenlerin bir tehlikesi yoktur.

BİLGİ ve RANDEVU İÇİN NUMARANIZI BIRAKABİLİR veya UZMANLARIMIZA SORU SORABİLİRSİNİZ

Dosya Yükle

FİYAT BİLGİSİ ve RANDEVU İÇİN NUMARANIZI BIRAKABİLİR  UZMANLARIMIZA SORU SORABİLİRSİNİZ

Dosya Yükle
bottom of page
WhatsApp Entegrasyonu