top of page

Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksyionu

İdrar yolu enfeksiyonları çocuklarda en yaygın olarak görülen hastalıklardandır. İdrarın vücuttan çıkarılmasını sağlayan sistemde iltihaplanmadır. Mesane ve böbreklerde bakterilerin girmesi sonucunda ortaya çıkan bir hastalıktır. Bu enfeksiyonların çoğuna Escherichia Coli (E.Coli) isimli bakteri neden olmaktadır.


Uretralarının kısa olması nedeniyle kız çocuklarının idrar yolu enfeksiyonu olma riski daha fazladır.


İdrar yolu enfeksiyonları belirtileri nelerdir?


İdrar yolu enfeksiyonları çocuklar için herhangi bir belirti göstermeden seyredebilir. Çocuk idrar yolu enfeksiyonu olsa bile ilk aşamalarda ebeveyn tarafından fark edilmeyebilir. İdrar yaparken yanma Alt karında ağrı Sık sık tuvalete çıkma isteği Kötü kokulu idrar Kusma Ateş Yukarıda verilen semptomlar ebeveynler tarafından kontrol edilmeli ve bu belirtilerden herhangi birini fark etmeniz durumunda çocuk doktoruna muayene olunması gerekir. 


Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu tanısı nasıl konulur? 


Çocuklarda öncelikli olarak doktor tarafından semptomlar ebeveynden ya da yaşa bağlı olarak hastadan alınır. Geçmiş öyküsü dinlenir ve fiziki muayene yapılır. Çocuk doktoru tarafından idrar tahlili istenir. İdrarda kırmızı kan hücreleri, beyaz kan hücreleri, bakteriler, protein ve enfeksiyon belirtileri tespit edilir. Gerekli görülmesi durumunda böbrek ultrasonu istenmektedir. Ultrasonik inceleme ile böbreklerin durumu ve kan damarlarındaki akış belirlenir.


Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonlarının tedavisi nasıldır?


 Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonunun tedavisi genellikle antibiyotik desteği ile çözümlenir. Çocuğun yaşı ve hastalığın seyrine bakılarak antibiyotik desteğinin şurup, tablet ya da damar yolu ile verilmesi değişkenlik gösterebilir. Düşmeyen yüksek ateş, enfeksiyon değerlerinin yüksekliğine ve hastanın durumuna bağlı olarak hastanede misafir edilmesi ve tedavisinin gözetim altında yapılması gerekebilir. Evde tedavi sürecinin uygun görülmesi durumunda bol dinlenme, ekstra sıvı alınması, antibiyotiklerin vaktinde ve ölçüsünde düzenli verilmesi ve beslenmenin sağlıklı ve düzenli olması iyileşme sürecini etkilemektedir.


İdrar yolu enfeksiyonlarını önlemek için çocukların tuvalet hijyenine ve bol sıvı tüketmelerine dikkat edilmelidir. Tuvalet hijyeni özellikle kız çocuklarında makata doğru (önden arkaya doğru) bir hareketle yapılmalıdır. E.Coli isimli bakteri aslında kalın bağırsaklarda olan bir bakteridir. Bu nedenle tuvalet hijyeni oldukça önemlidir. Ebeveynler tarafından sıkı bir takip gereklidir.

BİLGİ ve RANDEVU İÇİN NUMARANIZI BIRAKABİLİR veya UZMANLARIMIZA SORU SORABİLİRSİNİZ

Dosya Yükle

FİYAT BİLGİSİ ve RANDEVU İÇİN NUMARANIZI BIRAKABİLİR  UZMANLARIMIZA SORU SORABİLİRSİNİZ

Dosya Yükle
bottom of page
WhatsApp Entegrasyonu