top of page

Çocuklarda Cilt Hastalıkları

Çocuklarda bazı bakteri ve virüslerin neden olduğu cilt hastalıkları görülmektedir. En sık karşılaşılan cilt hastalıkları pişik, isilik, egzama, konak vb. hastalıklardır. Bakteriyel cilt enfeksiyonları İmpetigo, 2 ile 5 yaş arasında hem cilt yüzeyinde hem de cilt altında (ektima) görülebilecek bakteriyel bir cilt hastalığıdır.


Grup A beta-hemolitik streptokok, stafilokok aureus bakterilerinin açık yara, kesik bölge gibi cilde teması ile bulaşır. Kişiden kişiye de bulaşmaktadır. İmpetigoya sahip biriyle temas ve temizliğe dikkat edilmemesi gibi durumlar çocuklar için risk taşımaktadır. Temizliğe özen gösterilmesi, antibiyotik şurup veya tablet, merhem ile tedavi süreci yürütülmektedir. Folikülit, saç folikülünün iltihaplanması sonucunda görülen cilt hastalığıdır. Bu durumlarda antibiyotik (şurup, merhem) tedavisi ve medikal şampuanlar ile tedavi süreci yürütülmektedir. Stafilokokal Haşlanmış Deri Sendromu, staphylococcusaureuseksfoliyatif bakterilerinin neden olduğu bir cilt hastalığıdır.


Zayıf bir bağışıklık sistemi ve uzun süreli böbrek yetmezliği gibi durumlarda ortaya çıkar. Her yaş grubunda görülmesi mümkün olsa da görülme sıklığı 6 yaş altı çocuklarda daha sıktır. Fiziki muayene sonrası, biyopsi ve kültür alınarak tanı konulur. Antibiyotik ve sıvı desteği ile tedavi süreci yürütülmektedir. Çocuk egzaması (atopik dermatit) Çocukların cildinde görülen iltihaptan kaynaklanan kırmızı, kuru, kaşıntılı kabarcıklarla beliren bir cilt hastalığıdır. Şiddetli kaşıntı cilt kabarcıkları görülmektedir.


Okul ve yaşam kalitesini etkilemektedir. Stres, üzüntü gibi durumlar, genetik faktörler atopik dermatitin nedenleri arasındadır. Kortikosteroid içerikli ilaçlar ve gerekli görülürse fototerapi ile tedavi süreci yürütülmektedir. Çocuklarda sedef hastalığı Strep enfeksiyonları, stres, deride yaralanmalar vb. faktörler sedef hastalığına neden olmaktadır. Plak olarak isimlendirilen kırmızı renkli cilt lekeleri görülür. Egzama ile arasındaki fark kaşıntıdır. Topikal ilaçlar ile tedavi süreci yürütülmektedir. Orta ve ağır şiddetli durumlarda fototerapi gereklidir.

BİLGİ ve RANDEVU İÇİN NUMARANIZI BIRAKABİLİR veya UZMANLARIMIZA SORU SORABİLİRSİNİZ

Dosya Yükle

FİYAT BİLGİSİ ve RANDEVU İÇİN NUMARANIZI BIRAKABİLİR  UZMANLARIMIZA SORU SORABİLİRSİNİZ

Dosya Yükle
bottom of page
WhatsApp Entegrasyonu