top of page

Spinal Anestezi Nedir ve Nasıl Uygulanır?

Spinal Anestezi Nedir ve Nasıl Uygulanır ?


Spinal anestezi; sezaryen doğumda yaygın olarak kullanılan bir anestezi yöntemidir. Bel ve bel seviyesinin altında yapılan bazı operasyonlar için de uygulanabilir. Bölgesel anestezi yöntemleri arasında en sık tercih edilen teknik spinal anestezidir. Spinal anestezinin uygulanması için ameliyattan önce hasta oturtulur. Spinal kord ve sinirlerin içinde bulunduğu dura adlı sert zar geçilerek enjeksiyon yapılır. Anestezinin etkisiyle hastanın alt göğüs bölgesi ile ayaklarına kadar olan bölüm uyuşur ve hissizleşir. Ağrılar beyne iletilmediğinden hasta ağrı hissetmez. Spinal anestezi sayesinde anne doğum anında bebeğinin ilk sesine normal doğumda olduğu gibi tanık olabilmektedir. Spinal anestezi sezaryen doğumlarda da normal doğumun sunduğu avantajları sunan bir anestezi yöntemidir.


Spinal Anestezinin Yan Etkileri Nelerdir ?


Nadiren gözükmekle beraber ameliyat sonrasında; Baş ağrısı Bel ağrısı Sırt ağrısı Titreme Kan basıncı düşüklüğü İdrar retansiyonu görülebilen yan etkileridir.


Spinal Anestezi Kimlere Uygulanmaz ?


Uygulamayı istemeyen hastalarda ; Bazı cilt hastalıklarında Kan pıhtılaşma sorunu olan hastalarda Kan sulandırıcı kullanan kişilerde Bel ve çevresinde enfeksiyon veya spinal anestezinin yapılacağı seviyede bel fıtığı ameliyatı geçirmiş olmak İleri düzey kalp yetmezliği olan hastalarda bu yöntem tercih edilmez.


Spinal Anestezi İle Sezaryen Doğum Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir ?


Hekimin önerdiği şekilde yatak istirahati yapılmalı, baş çok hareket ettirilmemelidir Bol sıvı tüketilmelidir Uyuşukluk hissi tam geçmeden hekimin önerdiği ağrı kesiciler ve kafein kullanılmalıdır

BİLGİ ve RANDEVU İÇİN NUMARANIZI BIRAKABİLİR veya UZMANLARIMIZA SORU SORABİLİRSİNİZ

Dosya Yükle

BİLGİ ve RANDEVU İÇİN NUMARANIZI BIRAKABİLİR  UZMANLARIMIZA SORU SORABİLİRSİNİZ

Dosya Yükle
bottom of page
WhatsApp Entegrasyonu