top of page
  • Facebook
  • Instagram
  • Youtube
  • LinkedIn
  • Whatsapp

Sünnet

Sünnet penisin uç kısmını saran sünnet derisinin belirli şekil ve uzunlukta, cerrahi yolla kesilerek alınması ve penis uç kısmın açığa çıkarılması işlemidir. Sünnet için uygun yaş aralığı 0-2 yaş ve 7 yaş sonrasıdır.2-7 yaş arası çocukların cinsel gelişim dönemi olduğu için bu yaş aralığında sünnet pek fazla önerilmemektedir. Sünnetin Sağlık Açısından Faydaları Nelerdir?


Sünnet sonrası penisin temizlenmesi ve hijyeni normale göre daha kolay olmaktadır. Her ne kadar idrar yolları enfeksiyon oranı erkeklerde az olsa da sünnetsiz erkeklerde sünnetli erkeklere göre daha sık görülmektedir. Sünnetsiz peniste penis ucunda fimozis adı verilen darlık sorunu görülebilir. Bu darlığa bağlı şekilde sünnet derisi yeteri miktarda geri çekilemez ve penis başında inflamasyon daha yaygın olarak görülür. Penis kanseri sünnetli erkeklerde daha az görülür ender görülen bir klinik vakadır.


Penis kanseri sünnetsiz erkeklerde daha yaygındır. Ayrıca sünnetli erkeklerin cinsel partnerlerinde serviks (rahim ağzı) kanser oranı daha azdır. Daha iyi hijyen seviyesi. Sünnet, penisin yıkanmasını kolaylaştırır. Bununla birlikte, sünnetsiz penisi olan erkeklere, sünnet derisinin altını düzenli olarak yıkamaları önerilir.


İdrar yolu enfeksiyonu riskinde azalma. Erkeklerde idrar yolu enfeksiyonu riski düşüktür, ancak bu enfeksiyonlar sünnetsiz erkeklerde daha sık görülür. Hayatın erken dönemlerinde görülen şiddetli enfeksiyonlar, daha sonra böbrek sorunlarına yol açabilir. Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların riskinde azalma. Sünnetli erkeklerin HIV de dahil olmak üzere cinsel yolla bulaşan bazı enfeksiyonlara yakalanma riski daha düşüktür. Yine de, güvenli cinsel uygulamalar esastır.


Sünnet İşlemi Nasıl Yapılır? En sık uygulanan, güvenilir, yan etkileri en az olan yöntem cerrahi yöntemdir. Sünnet sonrası penisin eksiksiz olarak iyileşmesi genelde 3 -7 gün arasında sürer. Sünnet sonrası penis ucu ağrıyor olabilir ya da penis kırmızı renkte, şiş, şekilde görülebilir. Ayrıca penisin ucunda az miktarda da sarı sıvı fark edilebilir. Tüm bu problemler ortalama 1 hafta içerisinde ortadan kaybolur. 
Cerrahi Yöntem Cerrahi yöntem klasik şekilde sünnet derisinin cerrahi yoldan kesilerek uçların birbirine dikilmesi yoluyla yapılmaktadır. Burada estetik ve emilebilir dikişler kullanıldığından sonrasında ayrıca bir pansuman ya da dikiş alınması gerekmemektedir. Cerrahi müdahale ile uygulanan sünnet işlemlerinde, sünnet derisi gereği kadar alındığı için penisin ileri yaşlarda büyümesi ve gelişimi normal seyrinde devam etmektedir. Uykuda Sünnet İşlem, lokal ve sedoanaljezi altında yapılmaktadır.Lokal anestezi altında yapıldığında sadece penis bölgesi uyuşturulmaktadır.Çocuk uyanık halde bulunmaktadır.


Sedoanaljezi altında işlem yapldığında çocuk uymaktadır ve anestezinin risklerini almaktadır. Uykuda sünnette ise; yine sadece penis bölgesi uyuşturulmaktadır. Çocuk doğal uykusuna geçtikten sonra sünnet işlemi uygulanmaktadır.Böylece hem anestezinin risklerini almamakta hem de çocukta herhangi bir travma oluşmamaktadır. 


BİLGİ ve RANDEVU İÇİN NUMARANIZI BIRAKABİLİR veya UZMANLARIMIZA SORU SORABİLİRSİNİZ

Dosya Yükle

BİLGİ ve RANDEVU İÇİN NUMARANIZI BIRAKABİLİR  UZMANLARIMIZA SORU SORABİLİRSİNİZ

İletişim, müşteri hizmetleri, call center, telefon
Dosya Yükle
bottom of page