top of page

Renkli Dopler Ultrasonografi

Renkli Doppler Ultrasonografi, bir organın veya damarının kan akımını incelenmesine yarayan bir radyolojik görüntüleme yöntemdir. Doppler ile kan akım miktarı, akımı engelleyen bir yapının varlığı, akımın normal yönde olup olmadığı değerlendirilebilir. Doppler, ultrasonografi incelemesinin sahip olduğu avantajlara sahiptir.

Bu Yöntem ile Hangi Vücut Bölümleri Görüntülenebilir?

Bacak ve kol damarları: Atar damarlardaki kireçlenme (damar sertliği) plaklarına bağlı oluşan darlık, tıkanma ve toplar damarlarda, pıhtı, iltihap, yetmezlik, varisler olup olmadığının saptanmasını sağlar.

Boyun damarları: Boyunda, beyine giden ana atar damar ile dallarında kireçlenme plaklarına bağlı oluşan darlıkları, tıkanmayı ya da beynin arka kesimini besleyen damarların akım miktarını saptamak için kullanılır.

Böbreği besleyen damarlar: Diyabet, hipertansiyon v.b. hastalıklarda böbreği besleyen damarların ne düzeyde etkilendiğini, doğuştan böbrek damarlarının darlıklarını saptamak için kullanılır.

Karaciğeri besleyen damarlar: Siroz v.b. hastalıklarda karaciğeri besleyen damarlarda meydana gelen değişiklikleri incelemek için kullanılır. Gebelerde, anneye ve fetusa ait damarlar: Son adet tarihine göre gelişme geriliği şüphesi olan fetüslerde, hipertansiyonu olan gebelerde kan akımının hızı ve özelliği incelenerek olası anomaliler saptanır. Ayrıca fetal kalp akımı varlığını, dolayısı ile fetusun yaşayıp yaşamadığını tespit etmek için de kullanılır.

Erkeklerde testisleri besleyen damarlar: Testisleri besleyen damarlarda meydana gelen düzensiz genişlemeler (varis), erkeklerde kısırlığın önemli bir sebebidir. Toplar damarlardaki olası yetmezlikler ve bazen testislerin kendi etraflarında dönmeleri sonucu ortaya çıkan torsiyon için kullanılır. Gözü besleyen damarlar: Diyabet, hipertansiyon vb hastalıklarda göz damarlarında meydana gelen değişimleri saptar. Vücudun herhangi bir bölgesinde oluşan bir kitlenin damarlanması : Bir kitleyi (tümör) besleyen damarların olup olmaması o kitlenin iyi huylu ya da kötü huylu olduğunu saptamada önemli bir kriterdir. Kitlenin çok kanlanması bu kitlenin habis özellik taşıdığının bir göstergesidir.

BİLGİ ve RANDEVU İÇİN NUMARANIZI BIRAKABİLİR veya UZMANLARIMIZA SORU SORABİLİRSİNİZ

Dosya Yükle

FİYAT BİLGİSİ ve RANDEVU İÇİN NUMARANIZI BIRAKABİLİR  UZMANLARIMIZA SORU SORABİLİRSİNİZ

Dosya Yükle
bottom of page
WhatsApp Entegrasyonu