top of page
  • Facebook
  • Instagram
  • Youtube
  • LinkedIn
  • Whatsapp

Jinekomasti

Jinekomasti Nedir?


Jinekomasti, erkeklerde her yaşta görülebilen aşırı gelişmiş veya büyümüş meme durumudur. Jinokomastiye sebep, hormonal değişiklikler, kalıtım, obezite veya belirli ilaçların kullanımının bir sonucu olabilir. Meme dokusunun süt üretmesi için özelleşen kısmının erkek fizyolojisinde gelişmesi halinde, bu durum erkeklerde duygusal rahatsızlığa sebep olmakla birlikte özgüveni de bozabilmektedir. 


Jinekomasti Kimlerde Oluşur?


Jinekomasti her yaşta gelişebilir; ancak bebeklik döneminde, ergenlikte ve ileri yaştaki erkeklerde daha sık görülür. Tıbbi tedaviyi gerektirecek bir klinik duruma yol açmasa da hastalarda istenmeyen bir görünüme sebep olarak, psikolojik ve sosyal yönden hayat kalitesini olumsuz yönde etkileyebilir. Bu nedenle jinekomastinin giderilmesine yönelik çeşitli medikal tedaviler ve cerrahi yöntemler geliştirilmiştir. 


Jinekomastinin Nedenleri Nelerdir?


Jinekomasti genellikle hormonal dengesizlik sonucunda meydana gelir. Erkekte testeron hormonunun azalması, östrojen hormonunun da gereğinden fazla artması durumunda jinekomasti görülür. Hormonal dengesizlikler dışında kullanılan ilaçlar, bitkisel ürünler veya çeşitli hastalıklarda jinekomasti oluşumuna neden olabilir. Bazı kortikosteroidler, antibiyotikler, hormon tedavileri, kalp hastalıkları ilaçları, HIV tedavisi ilaçları, antidepresanlar, ülser ilaçları veya amfetamin içeren psikiyatrik ilaçlar,alkoltüketimi,protein tozları kullanımı yan etki olarak jinekomastiye yol açabilir.


Jinekomastinin Belirtileri Nelerdir?


Göğüslerde hassasiyet hissi Göğüslerde ağrı ve acı duyma Tek veya iki meme ucunda da akıntı İki göğüs arasındaki büyüklük farkı Meme ucunun altındaki yumru hissi.


Yalancı Jinekomasti Nedir?


Yalancı jinekomasti durumunda memede sadece aşırı yağ dokusu birikimi söz konusu olur ve genellikle obez kişilerde görülür. Bu kişilerde aynı zamanda vücudun diğer bölgelerinde de lokalize yağ birikimi vardır. Gerçek jinekomasti olgularında ise mutlaka süt bezlerinde de bir miktar artış gözlenir. Meme bölgesindeki fazlalık gerçek jinekomasti olgularında büyümüş süt bezleri lastik kıvamında bir kitle gibi hissedilir. Yalancı jinekomasti olgularında ise kitledaha homojen, yaygın ve yumuşak bir doku gibi hissedilir. Meme ultrasonografisinde de sadece yağ dokusu artışı saptanır. Yalancı jinekomasti tedavisinde belli bir dereceye kadar etkili yöntem “liposuction” yani bir kanül yardımı ile yağ çekme yöntemi uygulanmaktadır. 


Jinekomastide Cerrahi Tedavi Nasıl Yapılmaktadır? 


Jinekomasti ameliyatı erkeklerde meme boyutunu küçültür, göğüs hatlarını düzleştirir ve güzelleştirir. Yüksek dereceli jinekomasti vakalarında fazla meme dokusunun ağırlığı, memelerin sarkması durumunda cerrahi olarak iyileştirilebilir ve fazla deri azaltılabilir. Jinekomastiyi düzeltmek için yapılan plastik cerrahi teknik olarak redüksiyon mamoplasti olarak adlandırılır.


Jinekomasti Ameliyatını Kimler Yaptırabilir?


Alternatiftıbbi tedavilerle durumu düzeltilemeyen erkekler iyileşmeyi bozabilecek tıbbi durumları olmayan sağlıklı bireyler Uyuşturucu kullanmayanlar. Jinekomastinin fiziksel semptomlarını iyileştirmek için olumlu bir bakış açısı ve belirli hedefleri olan erkekler Fiziksel olarak sağlıklı ve nispeten normal kilolu erkekler. Gerçekçi beklentileri olan erkekler Göğüslerinin çok büyük olduğu hissinden rahatsız olan erkekler

BİLGİ ve RANDEVU İÇİN NUMARANIZI BIRAKABİLİR veya UZMANLARIMIZA SORU SORABİLİRSİNİZ

Dosya Yükle

BİLGİ ve RANDEVU İÇİN NUMARANIZI BIRAKABİLİR  UZMANLARIMIZA SORU SORABİLİRSİNİZ

İletişim, müşteri hizmetleri, call center, telefon
Dosya Yükle
bottom of page