top of page
  • Facebook
  • Instagram
  • Youtube
  • LinkedIn
  • Whatsapp

Görme Problemleri

Günlük hayatınızı olumsuz etkileyebilecek düzeyde görme kusurları için çeşitli tedavi yöntemleri bulunmaktadır. En sık karşılaşılan ve halk arasında en çok bilinen görme kusurları miyopi, hipermetropi, astigmatizma, presbiyopi gibi kırma sorunlarıdır. Gözlük, lens ve cerrahi yöntemler kırma kusurunun gücüne göre uzmanlar tarafından belirlenmektedir. En sık karşılaşılan görme kusurları aşağıdaki şekilde alt başlıklarda detaylandırılmıştır.


Miyopi Miyopi, hastaya görme kaybı yaşatabilecek önemli nedenlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Miyop görme kusuruna sahip biri uzak mesafeleri görmede zorluk yaşarken yakın olan mesafeleri net şekilde görebilmektedir. Miyopi, göz yapısı uzun olduğunda ya da korneada kavisli yapı bulunduğunda yaşanmaktadır. Bir kırma kusuru olarak kabul edilen miyopi, Aksiyel ve Refraktif Miyopi olarak sınıflandırılmaktadır. Aksiyel Miyopi, göz küresi yapısının uzun olmasından kaynaklanır iken, Refraktif Miyopi, kornea ya da lensin konumlanması ile ilişkilidir. Kırma gücüne bağlı olarak da Miyopi, Yüksek Miyopi, Düşük Miyopi olarak sınıflandırılmaktadır. Hipermetropi Hipermetropi, hastaya görme kaybı yaşatabilecek diğer önemli nedenlerdendir. Hipermetropi görme kusuruna sahip hasta yakın mesafeleri görmekte zorlanmaktadır. Gözün ön arka uzunluğu, kornea ya da lensin kırıcılığı az olduğunda gelen ışınların retinanın üstünde değil, arkasında odaklandığı bir kırma kusurudur. Hipermetropi tedavisinde gözlük, kontakt lens ve refraktif cerrahi yöntemlerinden yararlanmaktadır. Astigmatizma Astigmatizma, önemli kırma kusurlarından biridir. Gelen ışınların retinada odaklanmasını engelleyerek nesnenin beyin tarafından yorumlanmasında bozulmalar olmaktadır. Astigmata sahip bir hasta mesafe fark etmeksizin bulanık görme problemi yaşamaktadır.


Miyop astigmatizma, hipermetrop astigmatizma ve mix astigmatizma olarak farklılaşmaktadır. Astigmatizma için kişiye uygun tedavi yöntemleri uzman hekimler tarafından belirlenmektedir. Presbiyopi İnsan gözündeki mekanizma 40’lı yaşların sonlarına doğru zayıflamaktadır. Bu durum yakını görmede kademeli olarak bir bozulmaya neden olur. Presbiyopi genel göz muayenesinde belirlenebilen bir rahatsızlıktır.


Yaştan kaynaklanan görme sorunu presbiyopi, çoğunlukla hastanın bir şey okurken 50 cm den uzak yazıları okumaması, görüntünün bulanıklaşması ile fark edilir. Hasta genellikle eskiye göre daha yakından okuma yaparken daha parlak ışığa ihtiyaç duyar. Bu şekilde görme yetisinde zayıflama hasta tarafından fark edilir.

BİLGİ ve RANDEVU İÇİN NUMARANIZI BIRAKABİLİR veya UZMANLARIMIZA SORU SORABİLİRSİNİZ

Dosya Yükle

BİLGİ ve RANDEVU İÇİN NUMARANIZI BIRAKABİLİR  UZMANLARIMIZA SORU SORABİLİRSİNİZ

İletişim, müşteri hizmetleri, call center, telefon
Dosya Yükle
bottom of page