top of page

Bruselloz

Bruselloz Nedir?


Bruselloz, brusella bakterisinden alınan bir hastalıktır. Pastörize edilmemiş süt içmekten, pastörize edilmemiş süt ürünlerini yemekten veya enfekte hayvanlara dokunmaktan bruselloz kapabilirsiniz. Semptomlar uzun süre gelip gidebilir ve ateş, eklem ağrısı ve terlemeyi içerebilir.


Bruselloz Belirtileri Nelerdir?


Brusellozun belirtileri gribe benzerlik göstermekle birlikte şunları içerir: Ateş (en yaygın semptom, genellikle öğleden sonra ortaya çıkan yüksek ve bol terleme düşen ateş) Sırt ağrısı Vücut çapında ağrılar ve ağrılar Baş ağrısı Gece terlemeleri (ateşin ardından) Halsizlik Karın ağrısı Öksürük İştahsızlık ve kilo kaybı Terleme (bazen küflü bir koku ile) Eklem ağrısı, özellikle kalçada, dizde veya bel Depresyon Büyük, ağrılı lenf düğümleri Genel olarak kendini iyi hissetmemek


Bruselloz Bulaştırabilen Hayvanlar Nelerdir?


Sığırlar Koyun Köpekler Develer Keçiler Domuzlar


Bruselloz Hayvanlardan Nasıl Bulaşır?


Bakterilerin hayvanlardan insanlara bulaşmasının en yaygın yolları şunlardır: Çiğ süt ürünleri tüketmek. Enfekte hayvanların sütündeki brusella bakterileri pastörize edilmemiş süt, dondurma, tereyağı ve peynirlerde insanlara bulaşabilir. Bakteriler ayrıca enfekte hayvanların çiğ veya az pişmiş etlerinde de bulaşabilir. Tulum peynirinden bruselloz bulaşmaz. Brucella bakterileri havada kolayca yayılır. Çiftçiler, avcılar, laboratuvar teknisyenleri ve mezbaha çalışanları bakterileri soluyabilir. Enfekte bir hayvanın kanında ve vücut sıvısında bulunan bakteriler kan dolaşımına bir yara yoluyla girerek bulaşabilir. Hayvanlarla normal temas enfeksiyona neden olmadığından, insanlar nadiren evcil hayvanlarından bruselloza yakalanır. Yine de, bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler, hastalığa sahip olduğu bilinen köpeklere dokunmaktan kaçınmalıdır.


Brusellozun Neden Olabileceği Sağlık Sorunları Nelerdir?


Bruselloz, üreme sisteminiz, karaciğeriniz, kalbiniz ve merkezi sinir sisteminiz dahil olmak üzere vücudunuzun hemen hemen her bölümünü etkileyebilir. Kronik bruselloz sadece bir organda veya vücudunuzun tamamında sorunlara neden olabilir. Oluşabilecek sorunların en büyüğü ise: Endokardittir. Tedavi edilmeyen endokardit kalp kapakçıklarına zarar verebilir veya yok edebilir ve bruselloza bağlı ölümlerin önde gelen nedenidir.


Bruselloz Nasıl Tedavi Edilir?


Bruselloz olduğunuz tespit edildiğinde antibiyotik tedavisine başlanacaktır. Uzun süre boyunca sürecek olan da bu antibiyotik tedavisi haftalar hatta aylar sürebilir. Bruselloz tedavi yarım kaldığı tekrar edebilir bir hastalıktır. Reçete edilen antibiyotik tedavisine uymak önem arz etmektedir.

BİLGİ ve RANDEVU İÇİN NUMARANIZI BIRAKABİLİR veya UZMANLARIMIZA SORU SORABİLİRSİNİZ

Dosya Yükle

BİLGİ ve RANDEVU İÇİN NUMARANIZI BIRAKABİLİR  UZMANLARIMIZA SORU SORABİLİRSİNİZ

İletişim, müşteri hizmetleri, call center, telefon
Dosya Yükle
bottom of page
WhatsApp Entegrasyonu