top of page
Open Site Navigation
  • Facebook
  • Instagram
  • Youtube
  • LinkedIn
  • Whatsapp

AKNE

AKNE

Akne Nedir?

Cilt yüzeyinde bulunan küçük deliklere gözenek adı verilmektedir. Akne bu delikler yani gözenekler tıkandığında ortaya çıkmaktadır. Gözeneğin açıldığı foliküllerde tüy ve yağ bezi yer almaktadır. Bu yağ bezinin salgıladığı yağ (sebum) cildin yumuşak olmasını sağlamaktadır.

Bazı durumlarda bu yağ bezlerinde tıkanmalar oluşabilir. Yağ, bakteri, ölü cilt hücreleri tarafından tıkanabilecek gözeneklerin sivilce oluşumunda etkin bir rolü bulunmaktadır. Her yaş grubunda görülebilir. Tehlikeli bir hastalık değildir ancak akne izi bırakabilmektedir. Aynı zamanda bu sivilcelerin ve ağrılı aknelerin oluşumu hasta duygusal hasara neden olabilir. Bu görüntüden kaynaklı olarak özgüven kaybı yaşanmasına neden olur.

Akneler en sık hangi bölgede oluşur?

Aknelerin oluşumu için spesifik bir bölge bulunmamaktadır. Ancak daha sık olarak, yüz ve boyun bölgesinde, omuzlar, sırt ve göğüs bölgesinde görülmektedir.

Aknenin neden olduğu leke türleri nelerdir?

Siyah nokta, beyaz nokta gibi komedonlar oluşmaktadır. Aknenin neden olduğu altı farklı lezyon türü bulunmaktadır. Bunlar, siyah ve beyaz nokta, papül, püstül, nodül ve kistlerdir. Derinde bulunan bazı sivilceler derin kistlere dönüşebilir. Bu nodülokistik akne olarak isimlendirilmektedir.

Aknenin belirtileri nelerdir?

Koyu leke ve nokta (hiperpigmentasyon), kızarıklık, ciltte renk değişikliği, şişme ve iltihaplanma, ağrı, hassasiyet gibi durumlar belirtileridir.

Aknenin tedavisi nasıldır?

Cildiye uzmanı tarafından fiziki muayene ve tetkikler sonrası, topikal ve sistemik ya da topikal ile birlikte sistemik ilaç tedavisi başlanmaktadır. Aynı zamanda hastalığı seyrine, şiddetine göre kozmetik tedavi önerilebilir.

bottom of page