top of page
Open Site Navigation
  • Facebook
  • Instagram
  • Youtube
  • LinkedIn
  • Whatsapp

MELİSA İLK ADIM SEVİNCİNİ 5 YAŞINDA YAŞADI

5 yaşındaki Serebral Palsi (Beyin Felci) hastası Muğla'da yaşayan Melisa Aksu, ayakta bile duramazken 4 yıllık fizyoterapinin ardından desteksiz ilk adımını atarak hem ailesinin hem de sağlık çalışanlarının yüzünü güldürdü. Bazı doktorların "yürüyemez" dediği Aksu, Yücelen Hastanesi Fizik Tedavi ekibinin yoğun gayretleri sonucu 4 yıl süren tedavi sonrası attığı adımlarla büyük mutluluk yaşadı. Ayakta bile duramazken yardımsız yürüyebilir duruma gelen Aksu, enerjisi ve yaşadığı sevinçle çevresine neşe saçıyor.

"AYAĞA KALKTI" Fizik tedavi uzmanı doktor Hakkı Özdemir hastanın hastaneye geldiğinde oturamadığını, ellerini kullanamadığını ve ayakta duramadığını söyledi. Aksu'nun fiziksel hareketlerini artırmaya yönelik çeşitli tedaviler uyguladıklarını belirten Dr.Özdemir, şöyle devam etti: “Oturması, ellerini kullanması için tedavisini planladık. Hastaya kendi durumuna uygun tedavisini verdik. Şu an için Fizyoterapistimiz Muhlise Ayan kendisine fizik tedavi uyguluyor. Hastamız artık desteksiz yürüyebiliyor, amacımız küçük kızımızın günlük hayatını planlayabilmesini sağlamak ” dedi. Fizyoterapi Uzmanı Dr. Hakkı Özdemir , “serebral palsi”nin sık görülen bir rahatsızlık olduğuna dikkati çekerek “Hastalığın ilk 4 senesinde yakaladığımızda, alınan sonuçlardan memnunuz.” diyerek açıklamasını sonlandırdı. "MÜTHİŞ GERİ DÖNÜŞLER ALDIK"

Fizyoterapist Muhlise Ayan ise “Melisa'ya özel bir fizyoterapi uyguladıklarını dile getirerek "Hasta ilk geldiğinde destekli oturan, ayakta duramayan, yürüyemeyen bir çocuktu. Burada zamanla germe-kuvvetlendirme, denge-koordinasyon egzersizleri, ergoterapi, hiroterapi, elektroterapi, yürüme robotu ve ortez uygulamaları yaptık. Şu an bağımsız yürüyebiliyor" diye konuştu.

Ayan, istedikleri seviyede ulaşmasa da hastanın zamanla daha iyi noktalara geleceğinden umutlu olduklarını ifade ederek şunları söyledi: "Kurumumuzda haftada üç gün fizik tedavi aldı. Bunun dışındaki zamanda ise ailesi tarafından Melisa'ya yoğun olarak egzersiz yapıldı. Fizyoterapi çalışmaları, çok eğlenceli geçti. Hasta, çok dışa dönük ve zekâ olarak gayet iyi durumdadır. Kısa sürede desteksiz yürüyebilir hale gelmesi, müthiş bir manevi tatmin bizim için. Ekip olarak çok mutluyuz” diyerek açıklamasını tamamlayarak, küçük Melisa ve ailesi ile birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.


0 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page