top of page
Open Site Navigation
  • Facebook
  • Instagram
  • Youtube
  • LinkedIn
  • Whatsapp

TIRNAK HASTALIKLARI

TIRNAK HASTALIKLARI

Tırnak Mantar Enfeksiyonları

Tırnak Mantar Enfeksiyonları Nedir?

Tırnak mantar hastalıkları, tıbbi ismiyle onikomikoz olarak da bilinmektedir. Ayak ve el tırnaklarında beyaz ya da sarı bir nokta olarak görülebilen bir mantar enfeksiyonudur. Dermatofit adı verilen bir mantar türünün neden olduğu bir hastalıktır. Dermatofit adı verilen bu mantarlar Candida türünde küf ve maya mantarlarıdır. Tırnakta şekil değişikliklerine, kalınlaşmaya, kokuya neden olabilmektedir. Tek bir tırnaktan diğer ayak tırnaklarına da sıçrayabilir. Tırnak mantarı her yaşta görülebilmektedir.

Diyabet hastalığı mantar enfeksiyonuna neden olabilir. Şeker hastalığı olan kişilerde kan dolaşımı azalmış olabilir. Bu nedenle enfeksiyonlu cilt hastalıklarının görülmesi beklenen bir durumdur. Bu durumda tırnak çevresinde kanama, şişlik ve ağrı, yürüme zorluğu gibi belirtiler görülebilir.

Tırnak Mantar Enfeksiyonları Tedavisi Nasıldır?

Hastalığın tedavisi için öncelikle cildiye doktorunun fiziki muayenesi ile tırnak mantarını teşhis etmesi gerekmektedir. Gerekli tetkikler sonrasında topikal ve/veya oral tedavi yöntemleri uygulayarak hastalığın tedavi sürecini yürütmektedir. Mantar önleyici kremler, tırnak yumuşatıcı kremler ve oral ilaçlar reçetelenebilir. Lazer tedavi yöntemleri de doktorun önerileri eşliğinde hastanemizde başarılı bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

Tırnak Kırılmaları

Damar hastalıkları, kansızlık, vitamin eksiklikleri, tiroid hastalıkları, kanser ilaçları, enfeksiyonlar, tırnaklarda kimyasal maddenin sıklıkla kullanımı gibi birçok nedenden kaynaklı olarak ortaya çıkabilir. Cilt doktoru tarafından gerekli kan tetkikleri yapılarak tırnak kırılmasının ana sebebi teşhis edilir. Bu doğrultuda oral vitamin takviyesi ya da enjeksiyonları, tırnak güçlendirici ek vitaminler reçetelenebilir. Tiroid, damar vb. hastalıklardan kaynaklanan tırnak kırılması rahatsızlıklarında neden olan hastalığın tedavisi için hasta ilgili doktora yönlendirilir.

Tırnakta İltihaplanma

Tırnak dolama olarak da bilinen bu hastalık streptokok ve/veya stafilokok adı verilen bakterinin neden olduğu bir hastalıktır. Tırnak çevresinde tırnak etlerinin iltihaplanması sonucunda kızarıklık, şişlik ve apse gibi durumlar oluşabilir. Bu durumlarda gerekli tetkikler ve fiziki muayene yapılarak antibiyotik içerikli merhemler ve oral antibiyotik ilaçlar ile tedavi süreci yürütülmektedir.

Tırnak Batması

Tırnağın tırnak etine doğru uzaması sonucunda tırnak batması oluşmaktadır. Burada kızarıklık, ağrı, şişme ve hatta enfeksiyon görülebilir. bu durumlarda hastalığın seyrine göre tedavi süreci yürütülmektedir. Tırnağın bir kısmının alınması, tırnağın tamamının çıkarılması ya da dokunun çıkarılması gibi yöntemler ile daha ciddi komplikasyonlar oluşmasının önüne geçilmektedir.

bottom of page