top of page
Open Site Navigation
  • Facebook
  • Instagram
  • Youtube
  • LinkedIn
  • Whatsapp

SINAV KAYGISI

SINAV KAYGISI
Sınav Kaygısı Nedir?
Sınav kaygısı; öncesinde öğrenilen bilginin sınav sırasında etkili bir biçimde kullanılmasına engel olan ve başarının düşmesine yol açan yoğun kaygı olarak tanımlanır. Ayrıca sınavlardan kötü not alabileceğine dair yoğun düşünme sınav öncesinde ciddi kaygı halinin gelişmesini sağlamaktadır.
Sınav kaygısı çalışmayı engeller, test veya sınav için öğrenilmesi gerekenleri öğrenmeyi ve hatırlamakta zorluk yaşamayı sağlar. Sınav anında kişilerin bildiklerini göstermesi zor olabilir.
Sınav kaygısı sınava hazırlanmak için motive olmayı sağlayabilmektedir. Fakat aşırı yoğunlaştığı zaman bazı olumsuz belirti ve sonuçlara yol açmaktadır.
Sınav kaygısı belirtileri:
Fiziksel
Baş ağrısı,
Mide bulantısı veya ishal,
Sık idrara çıkma
Ellerde terleme
Vücut ısısında değişiklik,
Ağız kuruluğu,
Nefes darlığı,
Sersemlik hali veya bayılma,
Hızlı kalp atışı

Duygusal:
Hayal kırıklığı,
Aşırı korku,
Öfke,
Kontrol edilemeyen ağlama ya da gülme hali

Davranışsal :
Sürekli hareketlilik hali,
Yerinde duramama,
Kaçma(ders çalışmayı bırakma, sınavı yarıda bırakma)
Kaçınma (ders çalışmayı erteleme, sınava girmeme)

Bilişsel:
Boşluğa düşme hissi,
Dikkatini toplama güçlüğü,
Düşünceleri organize etmede güçlük,
Kendi kendine negatif konuşma

Sınav Kaygısının Nedenleri Nelerdir?
Sınav kaygısının bir çok nedeni olabilmektedir. Başlıca bunlar zamanı etkin kullanamama, hazır olmama, fizyolojik ihtiyaçları karşılamama, felaket yorumu içeren düşüncelerin olması olarak sıralanır.

Sınav Kaygısında Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
Sınav kaygısı nedeniyle yaşam kalitesinin olumsuz etkilendiği ve performanslarında azalma olan kişilerin tedavi seçeneklerini değerlendirmesi gerekir. Sınav kaygısı için bilişsel davranışçı terapi başta olmak üzere çeşitli terapi yöntemlerinden yararlanılır.

Öğrencilere, önemli bir sınava hazırlanmak ve başarmak için gerekli araçları ve duygusal stratejileri kazandırmak ve sağlıklı fiziksel alışkanlıklar edinmelerini sağlamanın onların sınav kaygısıyla ilgili belirtilerin üstesinden gelmesine yardımcı olabilir. Bunlara ek olarak egzersiz yapmaya ve uyku düzenine dikkat etmek gerekir.

bottom of page