top of page
Open Site Navigation
  • Facebook
  • Instagram
  • Youtube
  • LinkedIn
  • Whatsapp

KOLON KANSERİ

KOLON KANSERİ

Hastanemiz genel cerrahi polikliniğinin ilgilendiği en ciddi hastalıklardan biri kolon kanseridir.

Kolon Kanseri Nedir?

Bağırsak kanseri olarak da bilinen bu hastalık kalın bağırsağın iç yüzeyinde oluşan kanserlerdir. Kolon mukozasından kaynaklanan tümörlerin zaman içerisinde ve yaş ilerledikçe adenomlara, adenomların da poliplere dönüşmesiyle oluşur. Yakın organlara, lenf bezlerine, karaciğer ve akciğere yayılabilir.

Kanser genetik, alkol kullanımı, sigara kullanımı, sağlıksız yaşam, ileri yaş, inflamatuar bağırsak hastalıkları yağlı ve et ağırlıklı beslenme kaynaklı oluşabilir ve en önemli sebepleri olarak polipler bilinmektedir. Polipler genellikle geç dönemde yani kanserleşmeye başladıklarında belirti göstermeye başlarlar. Bu yüzden kolon kanseri için düzenli kontroller önemlidir.

Aynı zamanda kolit ve crohn hastalıkları da ilerleyip kansere dönüşebilmektedir. Erkeklerde görülme oranı kadınlara kıyasla daha fazladır.

Kolon Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Kolon kanserinin genelde en başta belirti vermemesi ile birlikte dışkıda değişiklik, tuvalet alışkanlıklarında değişiklik, yorgunluk, nefes darlığı, sürekli ishal ya da sürekli kabız, demir eksikliği kaynaklı kansızlık, karın ağrısı, iştahsızlık, kilo kaybı ve makattan kan gelmesi şeklinde belirtileri olabilir.

Kolon Kanseri Tanısı

Kolon kanseri 4. evresine kadar uzanabilen bir hastalıktır ve tüm hastalıklar da olduğu gibi erken tanısı önemlidir. Öncelikle polip tanısı gerekli olduğunda kolonoskopi, dışkı testi, lavman yöntemleriyle polip teşhis edilir. Kolon kanseri teşhisi için yine kolonoskopi, bilgisayarlı tomografi ve dışkıda kan bakımı yöntemleri kullanılmaktadır.

Kolon Kanseri Tedavisi

Kolon kanserinin tedavisinin bir bölümü eğer mümkünse polip çıkarımı da olabilmektedir. Erken tedavi olarak polip çıkarımı kanserin engellenmesinde de büyük rol oynamaktadır. Polip tedavisi de kolonoskopi yöntemiyle polip çıkarımı, polipektomi yani polipi izole etmek için sıvı enjektesi ve kolon rektumunun tamamen çıkarılması yöntemleriyle, polipin durumuna ve ciddiyetine göre belirlenir.

Kolon kanseri tedavisi planlanmadan önce hastanın kaçıncı evrede olduğu belirlenir. Hastanın genel durumuna ve tümöre göre cerrahi belirlenir ve kemoterapi ilaçları kullanılabilir. Genellikle tümörün cerrahiyle alınmasından sonra kemoterapi uygulanır. Bu durum radyoterapi yani ışın tedavisi olarak da değişebilir. Metastaz yaşanması yani kanserin başka organlara da yayılması durumunda ilaç tedavisiyle bireyin yaşamı uzatılmaya çalışılabilir.

Genel cerrahi uzmanımız tanı yöntemleriyle hastalığı teşhis ettikten sonra size en uygun tedavi yöntemini belirleyerek tedavinizi düzenleyecek ve size yardımcı olacaktır.

bottom of page