top of page
Open Site Navigation
  • Facebook
  • Instagram
  • Youtube
  • LinkedIn
  • Whatsapp

KOAH Nedir?

KOAH Nedir?
KOAH, ‘Kronik obstrüktif akciğer hastalığı’ kirli hava, dumanlı ortam ve tütün ürünleri kullanan ya da bu ürünlere maruz kalan insanlarda sıklıkla görülen, özellikle 40 yaşından sonra ortaya çıkmaya başlayan; öksürük, balgam, nefes darlığı, hırıltılı solunum gibi belirtilerle seyreden ve nefes almayı zorlaştıran ilerleyici bir akciğer hastalığıdır.
Balon Tedavisi Nedir?
Sigara ve tütün kullanımı sonucunda nefes borusunda daralma ve balgam yaratan hücrelerde kalınlaşma tespit edilen hastalarda nefes borusunun temizlenmesi ve genişletilmesi işlemidir. Balon tedavisinden 1-2 gün sonra hastaların akciğer kapasitesinin en az %50 arttığı gözlenmektedir.

KOAH’ta Balon Tedavisi Kimlere Uygulanır?
Tütün maruziyetine bağlı kronik bronşit nedeniyle solunum yollarında daralma ve goblet hücrelerinde kalınlaşma tespit edilen hastalarda bronkoskopik tedavi uygulanmaktadır. 100 hastanın 95’inde tek seansın yeterli olmakla birlikte ciddi kalp sorunu olmayan her hastaya bu uygulama rahatlıkla yapılabilir.

KOAH balon tedavisi hangi evrede yapılır?
KOAH hastalığının bütün evrelerinde (hafif orta, ağır, çok ağır) balon tedavisi uygulanabilir.
KOAH’ta Balon Tedavisi Nasıl Uygulanır?
Bu işlem için solunum yolunda bronşların çapına uygun olarak seçilen KOAH balonları kullanılmaktadır. Bu balonlar elektronik pompa yardımıyla ayarlanabilir basınç ve frekansla şişirilip indirilerek bronşların kalınlaşmış iç tabakasını kazımak suretiyle eski kalınlığına geri getirmektedir. Dünya genelinde birkaç merkezde yapıldığı bilinen bronkoskopik balon tedavisi ile akciğer bronşları kazınarak temizleniyor. Kazıma işlemi için solunum yollarındaki bronşların çaplarına göre seçilen ve kazıyıcı özelliği bulunan bu balonlar sert örgü ile kaplanıyor, balon yardımı ile goblet hücre tabakasınn köpüklü sıvı kıvamına getirmek sureti ile solunum yollarının orijinal genişliğine ulaşması sağlanıyor.
Yapılan işlemlerde hem akciğer kanseri riski azaltılıyor hem de hastanın nefes almada yaşadığı güçlükler ortadan kalkıyor. Yoğun bakımda yatan ve uzun süre oksijen cihazına bağlı olarak yaşamak durumunda kalan hastalar bu yöntem sayesinde oksijen cihazına ihtiyaç duymadan nefes alabiliyor.

KOAH Balon Tedavisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Koah balon tedavisi ile hastaların daralmış olan hava yolları ve bozulmuş epitel dokusu eski haline getirilmeye çalışılır.
İşlem ağrısız ve acısızdır.
Hastalar ertesi gün günlük yaşamlarına dönebilirler.
İşlem sonunda nefes almada güçlük yaşayan hastaların akciğer fonksiyonları en az iki katına çıkıyor
Eforla oluşan nefes darlığı azalır, oksijen kullanma ihtiyaçları azalır ve yaşam kalitesi artar.
Vücuda yabancı cisim yerleştirmeden anında ve etkili müdahale ile çözüm üretilmektedir.

bottom of page