top of page
Open Site Navigation
  • Facebook
  • Instagram
  • Youtube
  • LinkedIn
  • Whatsapp

GENEL CERRAHİDE TANI VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ

GENEL CERRAHİDE TANI VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Hastanemiz genel cerrahi polikliniğinde uygulanan tanı ve tedavi yöntemleri kolonoskopi, endoskopi ve ERCP’dir. Doğru tanı önemlidir, doğru tedaviye yardımcı olur ve çeşitli tedavi uygulamaları hastalıkların saptanmasını hızlandırır.

Kolonoskopi

Bir tanı ve tedavi yöntemi olarak kolonoskopi bağırsakla ilgili yolunda gitmeyen durumlar olduğunda ve hasta kabızlık, ishal, anal bölgede kaşıntı, kanama ve ağrı şikayetleriyle geldiğinde uygulanan bir yöntemdir. Kolon kanseri taraması için uygulanan bu yöntem tanı koyma yöntemi olması dolayısıyla tedavinin de büyük bir parçasıdır. Kolonoskopiden bir ya da iki gün önce hastaların katı beslenmemesi daha ziyade sulu besinler tüketmesi önerilir. İşlem öncesinde hasta müshil ilaçları da kullanılır. Amaç operasyon için bağırsakların temizlenmesidir. İşlemden 1 hafta önce, kan sulandırıcı ilaç kullanılıyorsa işlem sırasında oluşabilecek komplikasyonlardan dolayı kan kaybı yaşanmaması için bu ilaçlar kesilmelidir.

Kolonoskopi uygulaması öncesi hasta sola doğru iki bacağı göğüs hizasına çekilerek yatar. Hastaya yüzeysel anestezi uygulaması yapılır. Kolonoskop cihazı bağırsağa iletilirken kalın bağırsağın son kısmı olan rektumdan başlayarak kalın bağırsağın giriş bölümü olan çekuma doğru ilerletilir. Kolonoskop ile hava verilerek bağırsağın iç yüzeyinin görünür hale gelmesi kolaylaştırılır. Kalın bağırsağın ince bağırsakla birleştiği bölüme kadar ve daha sonra ince bağırsak da inceleniyor. İstisnai durumlar haricinde işlem genellikle otuz kırk dakika sürmektedir.

Tedavi kısmı olarak kolonoskopide polip gibi tehlikeli durumlar tespit edilirse hekim kolonoskop yardımıyla müdahale edip polipleri çıkarabilir. Hastanın şikayetlerine bağlı olarak bu gibi durumların tespiti halinde hastaya biyopsi yapılarak tanı için daha detaylı bir inceleme sağlanabilir.

Kolonoskopi sonrasında hasta odasına alınır. Bağırsaklara verilen gazdan dolayı hasta gaz problemi yaşayabilir.

Hastanede en az bir gün yatış gerekir çünkü hastanın uygulama sonrasında kontrolü oldukça önemlidir. Günlük rutinlere bağlı olarak normal diyetine devam edilebilir. Uygulama sonrasında herhangi bir şikayeti oluşması durumunda derhal doktoruna başvurmalıdır.

Gastroskopi (Endoskopi)

Halk arasında endoskopi olarak da bilinen ve sindirim sistemi rahatsızlıklarını teşhis etmede kullanılan bu yöntem hastalarda mide ülseri, uzun süreli ishal ya da kabızlık, tümör ve safra kesesi taşları hastalıkları varsa uygulanabilmektedir. Tedavi olarak uygulandığında endoskopi cihazına bazı özel aletler eklenebilmektedir. Endoskopi sırasında hastada karşılaşılan duruma göre polip alımı, mide kanamasının durdurulması ve kanser riski oluşturabilecek dokudan patoloji alımı yapılmaktadır.

Endoskopi öncesinde hastaya anestezi yapılarak hasta uyutulur. Endoskop cihazı ucunda kamera bulunan bir cihazdır. Bu cihazla hastanın mide ve onikiparmak bağırsağını görülebilmektedir. Varsa mevcut hastalıkların görülmesinde bu yöntem oldukça yaygındır.

Doktor eğer beklenmedik bir sorunla karşı karşıya kalırsa işlem sırasında örnek parçalar alabilir.

İşlem sonrasında hasta kontrol edilir ve ters bir durum yoksa normal düzenine devam edebilir. Kontroller önemli olduğundan hastanede bir günlük yatış yapılmasında fayda vardır. Hastada halsizlik, kan gelmesi, kusma ve nefes darlığı gibi sorunlar meydana gelirse mutlaka doktora başvurulmalıdır.

ERCP

Safra kesesi hastalıklarının tanı ve tedavisinde ve en çok da safra kesesi taşları hastalığında kullanılan bu yöntemde hastaya kontrast madde verilir ve endoskop içinden geçirilen bir kanülle safra yolu ağzına girilir ve röntgende görülebilen kontrast madde sayesinde safra yolundaki taşlar, tümörler ve anomaliler saptanır.
İşlem sonrasında dinlenme odasına alınan hasta mide bulantısı ve boğaz ağrısı gibi sorunlar yaşayabilir.

Yutma işlemini rahat yapabilmeye başladıktan sonra yumuşak ve sıvı gıdalarla beslenilmesi gerekir. Katı gıdalara geçiş yavaş olmalıdır. Uygulama sonrasında önerilen ilaçlar olabilir. Pankreasa pompalanan havadan kaynaklı şişkinlik sorunu yaşanabilir. Beklenmeyen durumlarla karşılaşıldığında doktor kontrolü oldukça mühimdir.


bottom of page