top of page
Open Site Navigation
  • Facebook
  • Instagram
  • Youtube
  • LinkedIn
  • Whatsapp

DİŞ BEYAZLATMA

DİŞ BEYAZLATMA
Diş Beyazlatma Nedir?
Sağlıklı ve beyaz dişler, günümüzde estetik açıdan oldukça büyük önem taşımaktadır. Diş beyazlatma, dişlerin yüzeyindeki renkli organik ve inorganik maddelerin diş beyazlatma jelleri ile giderilmesi işlemidir. Diş beyazlatma işlemi dişlerin iç veya dış kaynaklı sebeplerle renklenmesi durumunda kullanılır.
Dişler Beyazlığını Neden Kaybeder?
Çocukluk döneminde meydana gelen yapısal bozukluklar, bebeklik döneminde veya anne karnındayken maruz kalınan bazı antibiyotikler, günlük yaşamda tüketilen yiyecek ve içecekler (sigara, çay ve kahve gibi boyayıcı maddeler) ve içilen sulardaki flor miktarı dişlerde renklenme yapabilir.

Dişler Beyazlığını Neden Kaybeder?
Dişlerin üzerine biriken gıda artıkları, çay ,kahve ,sigara kullanımı ve fırçalama alışkanlığına bağlı olarak meydana gelen lekelenmeler, muayenehanede yapılacak diş taşı ve plak temizliği sonrasında dişler , diş beyazlatma işlemi için hazır hale getirilir.
Diş etleri izole edilip dişlerin üzerine ilaç sürülür ve ilacın etkinliğinin artırılması için üzerlerine ışınlı dolgularda kullanılan mavi ışık uygulanır. Tekrarlayan seanslar sonrasında istenen beyazlık elde edildiğinde işleme son verilir.
Eğer diş renginin beyaza yakın ve birkaç ton açılması isteniyorsa sadece lazer tipi veya ev tipi beyazlatma yeterli olabilir. Ancak dişlerde sigara, kahve veya çaydan dolayı çok fazla renklenme varsa kombine diş beyazlatma yöntemi daha etkili olur. Kişiye uygun diş beyazlatma yöntemine karar verebilmek için mutlaka doktor muayenesi gerekir. 

Diş Beyazlatma İşlemini Kimler Yaptırabilir?
Beyazlatma işlemi öncesi kişinin diş hekimi muayenesinden geçmesi gerekir. Ağzında ilerlemiş çürükleri ve diş eti hastalığı olanlar ise hekimleri tarafından uygulanacak olan tedavilerini yaptırdıktan sonra beyazlatma işlemini uygulatmalıdır. Bunun dışında büyüme ve gelişimini tamamlamamış kimselere, gebelere ve emziren annelere diş beyazlatma işleminin uygulanması önerilmez.
Diş beyazlatma tedavisi herkeste aynı oranda sonuç vermez; diş renginin ne kadar açılacağı dişin yapısına göre değişebilir.


Beyazlatmanın Etkisi Ne Kadar Sürer?
Beyazlatma işlemi, kişinin diş yapısına ve kendisine bağlı olarak değişir ve yaklaşık 6 ay-2 yıl arasında sabit kalır.İşlem sonrasında en az iki hafta dişleri boyayan maddelerden uzak durulmalıdır.
Eğer siz de dişlerinizin rengi konusunda sorun yaşıyorsanız diş beyazlatma tedavisi uygulatmak için kliniğimize başvurabilir, muayene sonucunda dişleriniz beyazlatma için uygun görüldüğü takdirde işleminizi en kısa sürede yaptırabilirsiniz.

bottom of page