top of page
Open Site Navigation
  • Facebook
  • Instagram
  • Youtube
  • LinkedIn
  • Whatsapp

DEPRESYON

DEPRESYON
Depresyon Nedir?

Depresyon, süreğen bir üzüntü haline ve önceden zevk alınan aktivitelere olan ilginin kaybolmasına neden olan duygu durum bozukluğudur. 

Gündelik olaylar kişilerin ruh halini olumsuz etkileyebilmektedir. Gündelik olaylardan dolayı üzgün hisseden kişi olumlu gelişmeler ile kendisini yeniden iyi hissedebilir ancak depresyonu olan kişiler olaylara bağlı olarak kendini daha iyi hissetmez. Bu nedenle tüm gündelik üzüntüleri veya kısa süreli karamsarlık hallerini depresyon olarak kavramlaştırmak hatalı bir yaklaşım olmaktadır.

Depresyon, kişilerin nasıl hissettiğini, düşündüğünü ve günlük aktiviteleri nasıl yaptığını etkileyen ciddi belirtilere neden olur.

Çeşitli duygusal ve fiziksel sorunlara yol açabilir. Ayrıca kişilerin işe gitmesinive çalışma yeteneğinizi azaltabilir.

Depresyon belirtileri nelerdir?

Başlıca depresyon belirtileri:
Genel isteksizlik, ilgilerde azalma, eskiden zevk aldığı şeylerden zevk alamama
Enerji azlığı ve çabuk yorulma
Dikkati yoğunlaştırma yetisinde azalma ve dalgınlık
Yetersizlik, değersizlik ve suçluluk düşünceleri
Uykuda azalma veya artma
İştah ve kiloda değişiklikler
Yaşamı tehdit eden düşünceler

Bu belirtiler depresyonu olan birçok kişide iş, okul, sosyal aktivite ve başkaları ile ilişkilerde sorunlara neden olacak kadar şiddetli bir şekilde görülebilir. Belirtilerin şiddeti, sıklığı ve ne kadar süreceği kişiye bağlı olarak değişebildiği bilinmelidir. Ayrıca hastalığın evresine göre de belirtiler değişiklik gösterebilir.

Depresyon türleri nelerdir?

Depresyon oluşma sebeplerine ve belirtilerine göre her kişide farklılık gösterebilmektedir. Depresyon özelliğini belirlemek tedavi açısından kolaylık sağlamaktadır.

Atipik özellikler: Bazı olaylardan geçici olarak mutlu olabilme, iştahta artış, aşırı uyku ihtiyacı, reddedilmeye karşı aşırı duyarlılık ile görülen depresyon.

Peripartum (doğum sonrası):Doğumdan sonraki birkaç hafta ile birkaç aya kadar, postpartum dönemde ortaya çıkan depresyon.

Mevsimsel özellikler: Mevsimsel değişikliklere ve güneş ışığına daha az maruz kalınan dönemlerde tetiklenen depresyon.

Melankolik özellikler: Önceden keyif veren bir şeye karşı isteksizlik ile görülen depresyon, sabah erken uyanma sürecinde kötüleşen ruh hali, halsizlik veya ajitasyon ile beraber görülebilen depresyon.

Depresyon tedavi gerektiren tıbbi bir durumdur. Tedavi ne kadar erken başlarsa o kadar etkili olmaktadır. Depresyon genellikle ilaçlarla , psikoterapiyle veya ikisinin bir kombinasyonuyla tedavi edilebilmektedir.

bottom of page