top of page
Open Site Navigation
  • Facebook
  • Instagram
  • Youtube
  • LinkedIn
  • Whatsapp

BROW LIFT (KAŞ ASMA)

BROW LIFT (KAŞ ASMA)

Kaşlarımız yüz estetiği açısından çok önemli rol oynayan organlarımızdır. Kişinin ifadesini direkt olarak etkileyen kaşlar aynı zamanda daha genç ya da daha yaşlı bir görünümü de beraberinde getirmektedir. Kaşların olması gerekenden daha sarkık ya da iki kaş arasında zamanla oluşmuş deformasyonlar, Kaş Asma ameliyatları ile giderilmektedir.

Kaş asma operasyonu, göz kapağı estetiği ve yüz germe gibi diğer bir takım operasyonlar ile birlikte uygulanabilir.

Müdahalelerin sonucunda, kişilerin daha genç ve dinamik bir görünüme sahip olmaları sağlanır.
Sık kilo alıp vermede cildin gevşeyip sarkmasında, dolayısıyla kaşların düşmesinde etken olabilmektedir. Geçirilmiş yüz felci ve kimi ameliyatları da eklemek gerekir.

Kaşların düşmesi yüzün ifadesini dramatik olarak değiştirir, üzgün, yorgun bir görünüm verir.
Kaş kaldırma ameliyatları (Brow Lift) tek başına yapılabildiği gibi, şakak germe (temporal lift), alın germe (forehead lift) , üst göz kapağı estetiği (blefaroplasti) ile birlikte yapılabilir.


Kaş Asma Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Brow lift ameliyatı genel anestezi veya sedasyon ile yapılabilir. Fazla miktarda sarkıklık varsa ve deri çıkarılması gerekiyorsa klasik alın germe yöntemi uygulanır. Klasik yöntemde saç çizgisinin 4-5 cm. kadar gerisinde taç tarzında bir iz kalır, ancak bu iz saçlı deri içinde gizlenir.

Ancak bu yöntem uygulandığında saçlı deride uzun süren geçici his kaybı olur. Kaşları normal yerine getirmek için yapılan kaş yada şakak asma ameliyatı (brow lift, temporal lift) alın germe ameliyatı ile birlikte yapılabildiği gibi, sadece şakak bölgesinden yapılan 2-3 cm lik kesilerle alına hiç dokunmadan da gerçekleştirilebilir. 

Ameliyat bölgesinde ve göz çevresinde 1 hafta şişlik ve hassasiyet görülebilir. Kaş asma ameliyatı ile kaşlar, cerrahi iplikler ile kalıcı olarak yukarıya doğru asılsa da yaşlanma ve yer çekimi etkisiyle bir gün kaşların yine düşebileceği bilinmelidir.

Kimler Browlift Yaptırabilir?

Bu ameliyat genellikle 40 yaşın üzerindeki, başka sağlık problemi olmayan erkek ve kadın hastalara uygulanır. Alın germe ameliyatı ile alındaki çizgiler minimal hale getirilir. Göz üzerine doğru sarkmış olan kaşların kaldırılarak olması gereken yere getirilmesi sağlanır ve kişiye diri bir bakış kazandırılır, aynı anda gözlerin yanındaki çizgilerin bir bölümü de bir ölçüde giderilebilir.

Karın Germe Nedir?

Hızlı ve aşırı kilo alma - verme ya da, hamilelik sonrası dönemin ardından, karın bölgesinde bulunan kasların ve cilt yapısının bozulması ve sonucunda sarkmaların oluşması, kişiden kişiye farklılaşsa da, bazı kişilerde estetik kaygıların yarattığı sıkıntılara neden olmaktadır.

Abdominoplasti, bu sarkmaların estetik kaygılarla giderilmesi için uygulanmakta olan bir yöntemdir. Karın germe ameliyatları, genel anestezi ile yapılmakta olup, hastanede yatış süresi 1-3 gün, hastane sonrası süreç ise yaklaşık olarak 1 ayı bulmaktadır.

Burada dikkat edilmesi gereken husus, Abdominoplastinin bir zayıflama ameliyatı olmadığının anlaşılmasıdır. Karın germe ameliyatlarının başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesi için, kişinin ideal kilosunda olması gerekmektedir. Ayrıca eğer hamilelik söz konusu ise, bu ameliyatın gerçekleştirilebilmesi için doğum sonrası en az 1 yıl geçmiş olmalıdır.

Kimler Karın Germe Ameliyatı İçin Uygundur?

Gebelik, kalıtım, yaşlanma ve aşırı kilo kaybı gibi nedenlerden dolayı karın bölgesinde sarkma meydana gelen bireyler abdominoplasti için uygun adaylar arasında yer almaktadır.

Doğum sonrasında da tercih edilen bir estetik cerrahi ameliyat çeşidi olan karın germe, vücudu deformasyona uğramış kişilere uygulanır. Bu tip durumlar sonrasında, kendiliğinden normal ve gergin durumuna dönmeyen karın cilt ve kas yapısına sahip kişiler, kolaylıkla eski formuna kavuşabilir. Abdominoplasti ameliyatı, kronik rahatsızlığı bulunmayan ve anestezi uygulamaya uygun hasta adaylarına yöneliktir.

Aşırı kilolu olmayanlar,
Karın dokusu gevşek ve cilt altı yağ dokusu az olanlar,
Cilt sarkıklığından rahatsız olanlar,
Çatlaklarından şikayetçi olanlar da bu işleme aday gösterilebilir.

Karın Germe Ameliyatı Kimler için Uygun Değildir?

Daha önceden geçirilmiş karın bölgesi ameliyatı olması,
 Kan sulandırıcı ilaç kullanımı
 Hematolojik veya tromboembolik tıbbi problemi olması
 Ameliyatı kaldıramayacak derecede yandaş hastalıkların olması
 1 yıl içinde hamilelik planı olması
 Diyabet hastalığı olması ve sigara içimi durumunda ameliyata bağlı komplikasyon riski artmaktadır.

Karın Germe Ameliyatında Süreç Nasıl İlerler?

Deformitenin şekline göre farklı teknikte abdominoplasti ameliyatı yapılabilmektedir. Bazen de liposuction ile kombine edildiğinde daha güzel sonuçlar izlenmektedir. Fazla derecede cilt ve ciltaltı yağ dokusu ve sarkıklığı olanlarda göbek deliği yerinin yeniden düzenlenmesi ve oluşturulması gerekebilmektedir. Yara yeri hemen hemen her zaman sezeryan izinin olduğu yere denk gelecek şekilde planlanır ve izin iç çamaşırı veya mayo içinde kalması sağlanır.

Sezeryan ameliyatı izinin daha uzun şekli olan yara izinin son halini alması 6 ay ile 1 yıl arasını bulur.
Hastanın operasyon sonrası ilk 1 aylık süreçte ağır kaldırmaması ve korse kullanımına özen göstermesi gerekmektedir.

bottom of page