top of page
Open Site Navigation
  • Facebook
  • Instagram
  • Youtube
  • LinkedIn
  • Whatsapp

BRONŞİT

BRONŞİT
Bronşit Nedir?
Bronşit, bronşların tahriş olmasına ve iltihaplanmasına neden olan bir enfeksiyondur. Trakea dalı nefes borusunun her iki yanından çıkar. Akciğerlerinizin içinde bronşiyol adı verilen daha küçük ve daha küçük hava yollarına yol açarlar. Bronşların duvarları toz ve diğer parçacıkların tahrişe neden olmaması için mukus salgılar. Çoğu bronşit vakasında bir enfeksiyon havayollarını enfekte eder ve daha fazla mukus salgılanmasına sebep olur. Beden öksürükle bu mukusu atmaya çalışır.
Bronşit Çeşitleri Nelerdir?
Akut bronşit ve kronik bronşit olarak ikiye ayrılır.
Akut bronşit bronşların geçici olarak iltihaplanmasına denir. Üç haftaya kadar sürebilir. Çoğu insana bulaşabilir ancak genelde beş yaş altı çocuklarda daha sık görünür. Kışın grip, üşütme ,boğaz ağrısı sonrası daha yaygındır.
Kronik bronşit ise her gün bol öksürüğe sebep olan en azından iki yıl üst üste yılın üç ayı süren bir hastalıktır. Özellikle kırk yaş üstü yetişkinleri etkiler. Sigara içindeki kimyasallar ve sigara dumanı bronşiti daha da kötüleştirir ve KOAH olmanıza sebep olabilir. Kronik bronşit hastaları için sigarayı bırakmak oldukça önemlidir.
Bronşit Belirtileri Nelerdir?
Uzun süren öksürük
Mukuslu öksürük
Kuru öksürük
Nefes alırken hırıltı
Ateş
Halsizlik
Acı ve ağrı
Burun akması
Baş ağrısı
Ağrılı boğaz
Bronşit Neyden Kaynaklanır?
Çoğunlukla bir virüsten bronşite yakalanırsınız. Bununla birlikte, solunum yollarınızı tahriş eden hemen hemen her şey buna neden olabilir. Bronşitin bulaşıcı ve bulaşıcı olmayan nedenleri şunlardır:
Virüs kaynaklı bronşit: Bronşite neden olan virüsler arasında influenza (grip), respiratuar sinsityal virüs (RSV), adenovirüs, rinovirüs (soğuk algınlığı) ve koronavirüs bulunur.
Bakteri kaynaklı bronşit: Bronşite neden olan bakteriler arasında Bordetella pertussis, Mycoplasma pnömonisi ve Chlamydia pnömonisi bulunur.
Hava kirliliği kaynaklı bronşit: Sigara vb
Bronşit Bulaşıcı Mıdır?
Bronşitin kendisi bulaşıcı değildir, ancak buna neden olabilen virüsler ve bakteriler bulaşıcıdır.
Bronşit Nasıl Tedavi Edilir?
Akut bronşit genellikle ilaçlarla tedavi edilmez. Grip olunduysa ve semptomlar son iki gün içinde başladıysa, doktorunuz daha hızlı geçmesine yardımcı olmak için antiviraller reçete edebilir. Bronşit neredeyse hiçbir zaman bakterilerden kaynaklanmadığından, antibiyotikler iyileşmeye yardımcı olmaz ve hatta daha kötü hissetmenize neden olabilir.
Antiviral ilaçlar: Bronşitin nedeni gripse, doktorunuz antiviral bir ilaç yazabilir. Belirtileriniz başladıktan hemen sonra antiviral ilaçlar almaya başlarsanız, kendinizi daha çabuk iyi hissedebilirsiniz.
Bronkodilatörler: Nefes almakta güçlük çekiyorsanız, doktorunuz bir bronkodilatör (hava yollarını açmaya yardımcı olan bir ilaç) reçete edebilir.
Anti-inflamatuar ilaçlar: Doktorunuz inflamasyonu azaltmak için kortikosteroidler ve diğer ilaçları reçete edebilir.
Öksürük önleyiciler: Reçetesiz satılan veya reçeteli öksürük kesiciler, rahatsız edici bir öksürüğe yardımcı olabilir.

bottom of page